Donedávna výzva znela s batohom cez hory, no povedzme si otvorene, nerobí nám častejšie na turistike spoločnosť mobil ako batoh?

Technický pokrok nezastavíme, a teda mobil už má ako svoju bežnú súčasť takmer každý. No vieme ho v prípade núdze aj použiť? Nie je často skôr na príťaž ako na pomoc?

Povedzme si pár zásad, ako s mobilom na turistike zaobchádzať.

Dôležité je uvedomiť si, že ak má byť nápomocný, musí hlavne fungovať. Z toho vyplýva pár jednoduchých zásad. Elektrické zariadenia všeobecne ťažko znášajú extrémne teplo, silné mrazy a vodu. Z toho vyplýva jeho umiestnenie niekde v ruksaku, prípadne vo vnútornejších vreckách bundy (ak vonku zúria silné mrazy).

Zima

Počas zimných mesiacov je potrebné telefón chrániť hlavne pred mrazmi. Je dobré ho nosiť na mieste, kde nie je priamo vystavený poveternostným vplyvom. Ideálnym miestom, kde nezamrzne je vnútorné vrecko bundy. Tu však môže byť vystavený pôsobeniu telesného potu, a preto je lepšie ho otáčať tlačidlami smerom od tela.

Leto

V lete sa snažíme iba o zabránenie pôsobenia priameho slnka, a zároveň jeho mechanickému poškodeniu. Teda ideálnum miestom je vnútri ruksaku, alebo v bočnom vrecku nohavíc. V žiadnom prípade sa neodporúča zadné vrecko, tam pri páde je takmer isté, že telefón prestane fungovať. Pri nosení mobilu vo vrecku ho otáčame displejom smerom k telu (aby bol chránený pred nárazmi)

Dážď

V daždi všeobecne je potrebné zabrániť styku mobilu s vodou, buď umiestnením do menej premokavých častí odevu, prípadne do igelitového vrecka (nie však spolu so spoteným tričkom!) Ak už dôjde k namoknutiu, treba ho okamžite vypnúť a vybrať batériu, inak môže dôjsť k jeho zničeniu.

Búrka

Búrka mobilom priamo nevadí, je tu však opačný problém. Zapnutý telefón vysiela elektromagnetické signály, ktoré môžu spôsobiť pritiahnutie blesku smerom k nám. Teda, ak počujete hrmenie, mobil okamžite vypnite! (vypnutie nie je stíšenie zvukov, musí byť neaktívny vysielač)

Batéria na horách slabne

Ak ideme na dlhšiu túru, treba telefón nabiť, aby vydržal počas celej našej prechádzky. Všeobecne na miestach, vzdialenejších od civilizácie, býva výrazne slabší signál, čo spôsobuje výrazný pokles výdrže batérie. Treba mať na mysli aj fakt, že ak budeme počas túry telefonovať, skrátime jeho použiteľnosť viac, ako pri rovnako dlhom hovore v meste.

A aby sme zbytočne veľa neplatili

V pohraničných oblastiach často dochádza k prepnutiu sa na silnejší signál z okolitých štátov, treba preto vždy pozerať v akj sieti sa nachádzate. Takto by sa váš párminútový hovor mohol celkom predražiť.

A kam volať v prípade problémov

112 - univerzálne núdzové číslo, umožní dovolať sa aj keď nemáte signál svojho operátora, stačí akýkoľvek iný dostupný mobilný signál

18300 - horská záchranná služba

Na záver iba pripomenutie, že telefón tu je pre nás a nie my pre telefón.

Takže s batohom (a mobilom cez hory)

  • Cestovné a horské poistenie cez SMS
  • Zimná uzávera turistických chodníkov
  • Poistenie v horách
  • Upozornenie pre cyklistov (ČR)