Trasa začína v Čiernom Vyšný koniec pri obchode Jednota. Po ceste sa vyberieme smerom k lyžiarskemu vleku SKI Čierne a stúpame až do osady Chovanovci, kde sa napojíme na zelenú značku. Pokračujeme poľnou cestou po zelenej značke na vyhliadkový kopec Stankovo a hrebeňom Cez tri kopce až na Lieskovú. Na kopci Liesková je kruhový výhľad na Veľkú Raču, Malú Fatru, Poľské Beskydy, Koniakov, Gírovú, České Beskydy. Nachádza sa tu bývalý vojenský areál.

Pokračujeme po červenej značke smerom na Beskydok a asi po kilometri sa prudkým zjazdom dostávame do osady Rovne. Ďalej poľnou cestou po značke miernym stúpaním pokračujeme až na hrebeň Javorské. Po hrebeni ideme hustým lesom až k najvyššiemu bodu (844 m. n. m.). Tu môžeme vidieť zničené kysucké lesy od kôrovca. Pokračujeme až k Horelickej Kykuli, odkiaľ sa už prudkým zjazdom spúšťame až do Čadce.

Štart: Čierne Cieľ: Čadca Trasa: Čierne V. k. – Chovanovci – Stankovo – Tri kopce – Liesková – Beskydok – Javorské - Čadca Dĺžka: 20 km Prevýšenie: 600 m
Náročnosť: stredne náročná Mapa: VKÚ Harmanec č. 101, Kysucké Beskydy Veľká Rača

  • Čierne – trojmedzie – Hrčavá – Čierne
  • Čierne V. k. – Liesková (850 m. n. m.) a späť
  • KLM: Skalité (Serafínov) Čierne
  • Trojmedzie a obec Čierne