Informácie pre turistov...

S mobilom cez hory

Donedávna výzva znela s batohom cez hory, no povedzme si otvorene, nerobí nám častejšie na turistike spoločnosť mobil ako batoh? Technický pokrok nezastavíme, a teda mobil už má ako svoju bežnú súčasť takmer každý. No vieme ho v prípade núdze aj použiť? Nie je často skôr na príťaž ako na pomoc? Povedzme si pár zásad, ako s mobilom na turistike zaobchádzať. viac»

Cestovné a horské poistenie cez SMS

Od 1. 3. 2007 je možné uzatvoriť cestovné poistenie aj prostredníctvom SMS správy. Takýmto spôsobom je možné poistiť sa pred cestou do hôr alebo pred zahraničnou cestou. Poistenie prostredníctvom SMS môžu realizovať paušálni zákazníci mobilných operátorov Orange a T-Mobile. Viac informácií o službe je dostupných na internetovej stránke poisťovne Union.

Zimná uzávera turistických chodníkov

Niektorých turistických chodníkov vo vysokohorskom prostredí sa od 1. novembra 2006 týka pravidelná zimná uzávera. Kvôli ochrane prírody a bezpečnosti je pohyb návštevníkov počas zimnej sezóny obmedzený. Všetky turistické trasy budú opäť otvorené od 15. 6. 2007.

Poistenie v horách

Ak sa vám stane od júla vo voľnom horskom teréne nehoda a bude pri nej asistovať Horská záchranná služba (HZS), za niektoré úkony budete musieť zaplatiť (pátranie, vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, preprava,...), preto je vhodné poistiť sa. Poistenie nákladov pri zásahu HZS zatiaľ ponúkajú štyri poisťovne: Union poisťovňa, Generali Poisťovňa, Allianz – Slovenská poisťovňa a Kooperatíva.

Upozornenie pre cyklistov (ČR)

Od 1. júla platí v ČR niekoľko zmien v zákonoch a nariadeniach súvisiacich s cestnými komunikáciami. Zmenou, ktorá sa nás môže dotknúť, je povinná prilba počas jazdy na bicykli pre osoby mladšie ako 18 rokov.